Czy Tęcza obraża? Zaskakujący wyrok sądu.

0 0

Czy Tęcza obraża? Jest wyrok sądu.

W 2019 r. w kościele św. Dominika w Płocku stanęła instalacja rzekomo przedstawiająca Grób Pański, wokół krzyża poustawiane pudełka z napisami miały być symbolami przedstawiającymi poszczególne grzechy.

Jednak obok grzechów egoizmu, zazdrości i nienawiści pojawił się napis gender, homo i LGBT. Reakcja Płockich aktywistek – Elżbiety Podleśnej, Anny Prus i Joanny Gzyra – Iskandar była natychmiastowa.

Przerobiony obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, do którego na aureolach dodały Tęczę – symbol ruchu LGBT zawisł w postaci plakatów w okolicach kościoła, a także pojawiły się naklejki. Cała akcja działa się pod koniec kwietnia 2019 r., w maju do mieszkania jednej z aktywistek Elżbiety Podleśnej weszła policja z nakazem zatrzymania.

W ocenie sądu zatrzymanie kobiety było zgodne z prawem, ale „nieuzasadnione”. Akt oskarżenia pojawił się dopiero w lipcu 2020r.

Odzew ze strony społeczności był ogromny, portale społecznościowe zalał #tęczanieobraża, będący wyrazem wsparcia dla oskarżonych kobiet i pokrzepieniem w walce z sądem.

4 marca 2021 r. zapadł wyrok sądu uniewinniający Elżbietę Podleśną, Annę Prus i Joannę Gzyrę – Iskandar.

W uzasadnieniu sądu słyszymy: “Działania aktywistek miały charakter prowokujący, ale miały na celu zwrócenie uwagi na homofobiczny i krzywdzący wystrój w kościele w Płocku. Zrobiły to, by pokazać, że takie działania są nieakceptowalne. Nie była zamiarem aktywistek obraza niczyich uczuć religijnych ani znieważenie obrazu Matki Boskiej. Ich działania miały na celu ochronę osób dyskryminowanych”  starając się podkreślić tym samym, że w Kościele Katolickim jest miejsce dla osób nieheteromantywnych.

Obecny na sali rozpraw były proboszcz parafii ks. Tadeusz Łebkowski zaciekle próbował uzasadnić swoje stanowisko, porównując tęczę do swastyki, a także uznając ją za symbol „obrzydliwości, zaburzeń i czynów zboczonych”.

Wyrok sądu nie jest prawomocny, prokuratura zapowiada apelację, jednak jest to duży sukces w walce o równość ruchu LGBT+ w Polsce, uznawanej za najbardziej homofobiczny kraj Unii Europejskiej.

Aktywiści nie kryją wzruszeń i są gotowi do dalszej walki o swoje prawa.

Róża Ewa

źródło onet.pl
źródło zdj: 
Stock Catalog https://www.flickr.com/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook