Gmina Lipniki miała prawo przyjąć uchwałę przeciwko ideologii LGBT!

1 0

Strona na Facebooku o nazwie ”Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu” działa bardzo prężnie. Profil poinformował, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie odrzucił skargę Rzecznika Praw Obywatelskich, uznając, że gmina Lipniki miała prawo przyjąć uchwałę „Gmina Lipniki wolna od ideologii LGBT’. Adam Bodnar to prawnik, który w 2019 roku złożył skargi przeciwko dziewięciu jednostkom samorządów, które zadeklarowały swój sprzeciw wobec ideologii LGBT. Czy którykolwiek proces wygra? Może być o to bardzo trudno.

Poza gminą Lipniki (woj. małopolskie),  zażalenia dotyczyły uchwał również z gmin Serniki (woj. lubelskie), Niebylec (woj. podkarpackie), Istebna (woj. śląskie) i Klwów (woj. mazowieckie) oraz Rady Miejskiej w Osieku (woj. świętokrzyskie), Rad Powiatów Ryckiego (woj. lubelskie) i Tarnowskiego (woj. małopolskie), a także Sejmiku Województwa Lubelskiego.

Pierwsze postanowienie wydano 23 czerwca, kiedy to Wojewódzki Sąd Okręgowy w Krakowie odrzucił skargę RPO. ”Deklaracja anty-LGBT ma charakter deklaracji ideowej niestanowiącej podstawy nałożenia jakichkolwiek obowiązków” – takie słowa mogliśmy usłyszeć w argumentacji sądu. Bodnar uważa, że zaskarżone uchwały są sprzeczne z zasadą legalizmu, w której chodzi o to, że organy władzy publicznej powinny działać w granicach prawa.

Sądy administracyjne wyznaczyły terminy kolejnych rozpraw na 14 i 15 lipca. Dotyczyć będą spraw związanych ze skargami Rzecznika Praw Obywatelskich na uchwały rad gmin Istebna i Klwów. Wyniki procesów zapewne będą takie same, jak w przypadku rezultatu związanego z gminą Lipniki. Argumentacje sądów mogą się od siebie w tym przypadku niewiele różnić.

źródła: Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu (Facebook); www.tvp.info

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook