III fala epidemii koronawirusa. Od soboty w całej Polsce lockdown!

1 0

III fala epidemii koronawirusa. Od soboty w całej Polsce lockdown!

W Polsce przybiera na sile III fala epidemii COVID-19 powodowanej zakażeniem koronawirusa SARS-CoV-2. W ostatnich tygodniach decyzją rządzących przywracano – zniesione lub częściowo poluzowane obostrzenia – po znormalizowaniu sytuacji epidemicznej w regionach, gdzie ponownie współczynnik dziennych zakażeń uzyskał tendencję wzrostową. Taka sytuacja miała miejsce m.in w woj. pomorskim,  warmińsko-mazurskim czy też mazowieckim. Na początku tego tygodnia rządzący zapowiadali, że w dobie przybierającej na sile III fali epidemii rozważany jest scenariusz powrotu do rozszerzenia obostrzeń na obszarze całego kraju, co skutkowało by wprowadzeniem tzw. lockdownu.

Warunek był jeden: dzienny przyrost zakażeń musiałby przekroczyć barierę 25 tysięcy. Dziś rano Ministerstwo Zdrowia opublikowało dzienny raport dot. koronawirusa, a w nim informacja, która otworzyła drogę rządzącym do wprowadzenia zapowiadanej od kilku dni decyzji.

Następstwem takich statystyk była decyzja o wprowadzeniu lockdownu – czy jak kto woli – rozszerzeniu obostrzeń, które obowiązywały w kilku województwach na obszar całego kraju. O decyzji poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski podczas popołudniowej konferencji prasowej.

Jeżeli chodzi o sytuację, z którą mamy do czynienia, to przede wszystkim też martwi nas mobilność, czyli intensywność przemieszczania się. To już jest ten moment, kiedy znów musimy wrócić do tego trybu pracy, który był charakterystyczny w listopadzie czy w drugiej połowie października, czy w ogóle dla całego okresu poprzedniej wiosny. – mówił minister zdrowia. Na tym nie koniec. Zapowiedział także podjęcie decyzji mających usprawnić proces walki z III falą epidemii: Dlatego w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych i administracji wydaliśmy polecenie wojewodom o przyspieszone przekształcanie łóżek z normalnej infrastruktury na infrastrukturę covidową. Nasze plany są takie, żeby w najbliższym tygodniu pojawiły się decyzje dotyczące ponad 8 tys. dodatkowych łóżek. Takie same zabiegi wykonujemy w odniesieniu do łóżek respiratorowych.

Wraz z podjęciem decyzji o powrocie do lockdownu pojawiła się lista wprowadzonych obostrzeń, jakie będą obowiązywać na obszarze całego kraju już od najbliższej soboty, tj. 20 marca.

W dzisiejszej decyzji ministra zdrowia jest jednak wątek, co najmniej zastanawiający, który z całą pewnością odbije się szerszym echem i będzie tematem wielu dyskusji w przestrzeni publicznej. Mowa o Kościołach, które – w przeciwieństwie do restauracji, hoteli czy klubach fitness – nie zostaną objęte zaostrzeniem restrykcji. Przyjęliśmy rozwiązanie, zgodnie z którym te obostrzenia, które funkcjonowały w czterech województwach, zostają rozszerzone na cały kraj. W ramach tych obostrzeń cały czas obiekty kościelne są dopuszczone do użytkowania, mamy tam normatywy, które ograniczają liczbę osób przebywających w kościele – jest to jedna osoba na 15 metrów kwadratowych – zapowiedział minister zdrowia. Przy okazji wcześniejszych tego typu decyzji fakt pomijania miejsc kultu religijnego w procesie nakładania obostrzeń w codziennym funkcjonowaniu budził sporo kontrowersji. Część społeczeństwa wyrażała z tego tytułu gniew, u innych był to powód do upowszechniania różnego rodzaju teorii spiskowych dot. epidemii mających na celu podważenie istnienia zjawiska.

Lockdown w fazie wstępnej ma potrwać do 9 kwietnia, ale jak można przypuszczać jest to jedynie robocza data, która jeśli sytuacja się nie poprawi zostanie przedłużona.

 

Screen: Twitter/ Ministerstwo Zdrowia, Twitter/kancelaria Premiera.

Źródło: RMF.24.pl. Grafika. Shutterstock.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook