Leszek Miller odchodzi z Sojuszu Lewicy Demokratycznej

0 0

Leszek Miller odchodzi z SLD

Co prawda sporo na to wskazywało, a komentatorzy nie pytali: czy tylko kiedy to się stanie, to jednak dopóki nie doszło do potwierdzenia tej informacji atmosferze tej decyzji towarzyszyła niepewność. Już jej nie ma, bo stało się. Weteran Sojuszu Lewicy Demokratycznej Leszek Miller ogłosił w opublikowanym nagraniu wideo, że odchodzi z formacji, której – śmiało można powiedzieć – poświęcił większość swojego politycznego życia.

– 

Żegnam się z nimi, ale nie z Wami – tymi słowami legenda polskiej lewicy potwierdził medialne doniesienia o swoim odejściu z SLD. Leszek Miller wystąpił z partii ponieważ nie zgodził się z decyzją obecnego przewodniczącego Włodzimierza Czarzastego o utworzeniu sojuszu z Wiosną Roberta Biedroń. Fuzje zapowiadali liderzy tych formacji. Lewicowa koalicja ma nosić nazwę Nowa Lewica i zostanie oficjalnie zaprezentowana na Kongresie Nowej lewicy, który odbędzie się prawdopodobnie podczas najbliższych wakacji. Miller twierdzi, że decyzja nie była z nim konsultowana i stąd taka reakcja zasłużonego polityka lewicy.

– Mamy być masą spadkową, którą można swobodnie przerzucić do zapowiadanej partii Biedronia i Czarzastego. Każdy z nas musi zdecydować, czy przyjmuje takie warunki. Ja ich nie akceptuję, nigdzie nie przechodzę i nie życzę sobie być nigdzie wcielanym. Nie jestem meblem, który można dowolnie przesuwać z pokoju do pokoju – brzmiało oświadczenie polityka.

To jednak nie pierwsze pożegnanie w politycznym związku Leszka Millera z SLD. W 2007 roku polityk złożył legitymację członkowską po tym, gdy partia nie zgodziła się na jego start do Sejmu w przedterminowych wyborach. Trzy lata wcześniej w 2004 roku, będąc jeszcze premierem, zrezygnował z przewodniczenia w ugrupowaniu. Zaledwie kilka dni po odejściu z SLD Miller ogłosił udział w wyborach do Sejmu z listy Samoobrony. Partii tej nie udało się jednak w 2007 roku uzyskać ani jednego mandatu poselskiego.

Rok później Miller został przewodniczącym nowej partii o nazwie Polska Lewica. Pozostał w niej dwa lata. Rok 2010 przyniósł Millerowi rozbrat z tym ugrupowaniem, po czym powrócił do swojej starej partii. Wkrótce został kolejno posłem, szefem klubu parlamentarnego i wreszcie przewodniczącym SLD. Jego następcą na tym ostatnim stanowisku został – a jakże by inaczej – Włodzimierz Czarzasty.

Leszek Miller w przeszłości był wysoko postawioną figurą polskiej polityki. Oprócz funkcji wodzowskich w SLD był też premierem.

Fot. Twitter/Leszek Miller

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook