Przełom w Argentynie ws. liberalizacji prawa aborcyjnego stał się faktem!

1 1

Przełom w Argentynie ws. liberalizacji aborcji stał się faktem!

Narodowy Kongres Argentyny po ponad dwunastu godzinach debaty przychylił się do decyzji Senatu i uchwalił ustawę dotyczącą powszechnego prawa do bezpiecznej i bezpłatnej aborcji. Zgodnie z jej treścią kobieta w Argentynie będzie mogła poddać się takiemu zabiegowi do 14. tygodnia ciąży, o czym dotąd mogła jedynie pomarzyć. Dotąd bowiem w Argentynie – która skądinąd uchodzi w tej kwestii za jedno z najbardziej restrykcyjnych legislacji w Ameryce Łacińskiej – możliwość przerywania ciąży była dostępna w szczególnych przypadkach. Głównie w obliczu bezpośredniego zagrożenia życia kobiety lub też w sytuacji, gdy ciąża była konsekwencją gwałtu.

Decyzja władz Argentyny jest więc swego rodzaju przełomem, ale nie dotyczy jedynie przypadku ojczyzny niedawno zmarłego legendarnego piłkarza Diego Maradony, ale zasadniczo południowo-amerykańskiego kontynentu. Argentyna staje się pierwszym dużym krajem latynoamerykańskim, który legalizuje aborcję. Przedtem na podobny ruch zdecydowały się Urugwaj, Kuba i Gujana. Argentyński Senat rozpoczął pracę nad ustawą od wtorku, zaś wcześniej, bo 11 grudnia Izba Deputowanych uchwaliła ustawę. Wówczas ,,za” opowiedziało się 131, a przeciw 117 deputowanych. Z kolei Senat zdecydował większością głosów: 38 do 29 na rzecz liberalizacji prawa aborcyjnego. Ustawę musi jeszcze podpisać prezydent kraju Alberto Fernandez, lecz wygląda na to, że będzie to jedynie formalność.

Temat ustawy aborcyjnej uderzył w czuły punkt etyki społeczeństwa argentyńskiego i spowodował masową aktywność zarówno zwolenników jak i przeciwników aborcji. Na przeciwnym biegunie wobec ruchom feministycznym, które przewodzą postawą proaborcyjnym znalazł się – podobnie jak niemal na całym świecie – Kościół i środowiska chrześcijańskie. Przeciwnikiem ustawy w przypadku Argentyny był m.in Papież Franciszek. Głowa Kościoła Katolickiego wyraził swój punkt widzenia via Twitter:

 

Słowa ,,każdy wyrzutek jest dzieckiem Bożym” jakie padły w przekazie Papieża Franciszka nie wymagają ani szerszego komentarza, ani też interpretacji. Warto zaznaczyć, że tweet został opublikowany jeszcze przed debatą, która zadecydowała o losie ustawy, co należy uznać za apel głowy Kościoła w stronę argentyńskich władz. Apel, który – jak już wiemy – nie został wysłuchany. Stąd też wśród komentarzy po ostatecznej decyzji Kongresu Narodowego Argentyny nie brakuje opinii o swoistej niesubordynacji Argentyny względem Kościoła.

Fot. AB News Foto, Twitter.

Paweł Auguff

Jedna myśl na temat “Przełom w Argentynie ws. liberalizacji prawa aborcyjnego stał się faktem!

  • 10 lipca 2022 o 07:20
    Permalink

    Słowa mają ogromną moc, Ja bardzo w to wierze. Mogą inspirować, dawać motywację lub pocieszenie, a gdy go potrzeba. Czasem w jednym zdaniu jak zaklęta jest madrość, której szukamy w życiu przez bardzo długi czas. Twój blog to dosadnie urzeczywistnia!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook