Wywiad z Mateuszem Marzochem- rzecznikiem prasowym Młodzieży Wszechpolskiej

2 1

Wywiad z Mateuszem Marzochem- rzecznikiem prasowym Młodzieży Wszechpolskiej

Młodzież Wszechpolska to największa organizacja narodowo-katolicka w Polsce. Jest spadkobiercą i kontynuatorem przedwojennego „Związku Akademickiego Młodzież Wszechpolska”. W Pdk News rozmawiamy z rzecznikiem prasowym tej organizacji -Mateuszem Marzochem.

 

Mateuszu, zbliża się marsz niepodległości 2020, jesteście jednym z głównych organizatorów tego wydarzenia, jak idą przygotowania?

Nasze przygotowania to na razie planowanie, analizy i konfrontowanie pomysłów. Wiele rzeczy już się dzieje, ale na razie nie za bardzo chcemy zdradzać co dokładnie. Już niedługo o wszystkim poinformujemy.

 Młodzież Wszechpolska to organizacja stricte patriotyczna czy mógłbyś opisać jej działalność?

Młodzież Wszechpolska to przede wszystkim organizacja społeczno-wychowawcza, w której dbamy o formację ideową naszych działaczy oraz ich osobisty rozwój, który też przekłada się na rozwój całej organizacji. Jesteśmy organizacją narodowo-katolicką, a więc kwestie duchowe również są nam bliskie. Nacjonalizm chrześcijański to jest właśnie ta droga, którą jako organizacja staramy się podążać.

Do waszej organizacji jak nazwa wskazuje, przynależy młodzież, do jakiego wieku można być działaczem? Czy po zakończeniu działalności działacze nadal wspierają waszą organizację i jak?

Statutowo przynależność do organizacji jest możliwa w wieku od 15 do 30 lat. Po zakończeniu działalności każdy wspiera na miarę własnych możliwości – finansowo bądź też swoimi umiejętnościami czy zasobami różnego rodzaju. Mamy też dużo osób powyżej 30 roku życia, które w MW nie były, a chcą nas wspierać i dlatego też utworzyliśmy Koło Przyjaciół MW, gdzie poprzez darowizny wszyscy chętni mogą wspierać naszą organizację.

Do 2018, jeśli się nie mylę, MN organizowaliście wspólnie z ONR. Teraz waszym partnerem są Roty Niepodległości, co się w związku z tym zmieniło w funkcjonowaniu SMN?

Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, które to jest głównym, organizatorem Marszu Niepodległości nadal funkcjonuje, ale faktycznie jakieś zmiany wewnętrzne miały miejsce. Nie chcę jednak poruszać wewnętrznych spraw Stowarzyszenia publicznie.

Jaki jest obecnie stosunek MW do ONR ? Nadal współpracujecie z sobą na szczeblu lokalnym?

ONR zdecydował się na zakończenie z nami współpracy, o czym dowiedzieliśmy się z internetu. Uważamy tę decyzję za złą i niezrozumiałą, a uzasadnienie za nieprawdziwe i zbyt lakoniczne, by się do niego odnosić. Powrót do współpracy jest oczywiście możliwy i czekamy na inicjatywę kolegów.


 Podczas MN trzykrotnie szedł w nim Czarny Blok. Czy w tym roku także w nim pójdzie?

O to trzeba by było zapytać organizatorów tego Bloku. Marsz Niepodległości jest dla wszystkich patriotów, nacjonalistów, ale są pewne zasady czy granice, które na MN nie powinny być przekraczane.

W jaki sposób zachęcacie do wstąpienia do MW i co chciałbyś powiedzieć naszym młodym czytelnikom?

Młodzież Wszechpolska to organizacja, w której można zyskać ogromne doświadczenie w działalności społecznej, ale także w innych dziedzinach. To przyjaźnie i znajomości na całe życie. Przede wszystkim jednak to możliwość zrobienia czegoś na rzecz naszego narodu, naszej wiary. Nie jesteśmy tymi, którzy bezczynnie siedzą na kanapie, przyglądając się tylko i narzekając, jak to jest u nas w Polsce źle i strasznie. Dlatego zachęcam do wstąpienia, działalności i zmieniania naszego kraju i narodu na lepsze!

Dziękuję serdecznie za wywiad.

źródło: pdk news

Foto ilustracyjne: Mateusz Marzoch/ archiwum prywatne

Foto 1 i 2 MG/pdk news

Foto 3 facebook/Młodziez Wszechpolska

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook